Údržba lakovaných a olejovaných podlah

Aby si Vaše parkety zachovaly po celou dobu své životnosti vysokou estetickou hodnotu, přidáváme pár dobrých rad jak o dřevěnou podlahu pečovat.

Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí zejména vlhkosti a teploty. Podlahu můžete bez obav vytírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Dbejte, aby hadr byl opravdu dobře vyždímán, protože přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, jež vede k popraskání povrchové vrstvy laku a trhání jednotlivých lamelek.Podobné účinky může mít vysoká relativní vlhkost vzduchu, zejména v novostavbách. Proto se snažte uchovat v místnosti relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 - 60%. Tato hodnota je vhodná nejen pro parkety, ale je též optimální pro lidské zdraví. Také nízká relativní vlhkost vzduchu dřevěné podlaze neprospívá. Toto nebezpečí vzniká zejména v zimním období v topné sezóně, kdy relativní vlhkost vzduchu klesá v místnostech často pod 30%. Potom dochází k sesychání a tvorbě trhlinek mezi jednotlivými lamelami. Vysvětlení tohoto jevu je jednoduché. Dřevo na parketách je vysušeno na vlhkost 8%. Nižší vlhkost nelze technologicky dosáhnout, protože i dřevo vysušené na vlhkost 6% nabírá při zpracování vzdušnou vlhkost zpět na cca 8%.

Obsah vázané vody ve dřevě (tj. vody,kterou nelze dalším sušením odstranit), je závislý na druhu dřeva a činí 4 - 6%. Při extrémně nízké relativní vlhkosti (pod 30%) dochází k dalšímu vysychání dřeva a následné tvorbě trhlin. Proto doporučujeme udržovat relativní vlhkost vzduchu 40 - 60% a teplotu 15 - 25%.

Parkety je vhodné přibližně 1 - 2 x ročně ošetřit přípravkem, který zaplní mikroskopické trhlinky v laku a vytvoří na povrchu ochranný film. Tím se snižuje otěr povrchové vrstvy laku a prodlužuje životnost povrchové úpravy.

Nohy stolů, židlí, skříní atd. je nutné podlepit měkkým materiálem (filc, starý koberec, atd.), aby nedošlo k poškrábání laku. Poškrábání může způsobit rovněž písek nebo drobné kamínky.

Při běžném čištění (vytíráním) přidávejte do vody přípravek k odstranění nečistot (Parket Clean), v žádném případě vša běžné agresivní saponátové přípravky. Vždy se poraďte se svým dodavatelem. Objeví-li se na podlaze skvrna, zkuste jí odstranit mírným čistícím prostředkem (bez čpavku). Hrubé materiály k odstranění skvrn používejte opatrně, neboť jejich nadměrné používání a přílišné roztírání může poškodit lak.

Tyto pokyny jsou všeobecně platné pro všechny druhy dřevěných podlah.

Dřevěné plovoucí a masivní parkety s povrchovou úpravou lněným vytvrzovacím olejem ošetřujeme obdobně jako podlahy lakované. Pro standardní ošetření (běžný úklid) tedy dobře vyždímaným hadrem, roztokem vody a NEUTRÁLNÍHO podlahového mýdla v poměru 50 ml přípravku: 8litrům vody. Nepoužívejte vyšší koncentraci mýdla, zabráníte tím předčasnému "stárnutí a vymytí" povrchu.
Skvrny, rýhy od podpatků a velké nečistoty odstraníte lokálně neředěným přípravkem podlahového mýdla.
Pro dosažení ochranné vrstvy naneste tenkou vrstvu ošetřovacího oleje. Vždy naneste tenkou vrstvu ošetřovacího oleje a po cca 10 minutách přeleštěte suchým hadrem. Spotřeba při vytváření ochr. vrstvy : 1 litru na cca 30 - 50 m2.

Dodržením těchto zásad si Vaše parkety uchovají dlouho svou kvalitu a životnost.